Slobodna Dalmacija: 27. 04. 2006.
U nafti do grla
Frenki LAUŠIĆ
Nacionalna industrija nafte, Ina, do 2000. je, između ostalog, i zbog socijalnih cijena naftnih derivata bila veliki gubitaš. Poslije 2000. je, između ostalog, i zbog tržišnog modela određivanja cijene nafte, postala profitabilna i respektabilna. Sada su nastupila krizna energetska vremena u kojima svaka država pokušava na različite načine zadržavati cijene nekih naftnih derivata u maloprodaji u "razumnim granicama", a većina to radi tako da smanjuje trošarine na taj strateški proizvod.
Vlada RH odlučila je da neće smanjivati trošarine, nego će, kao većinski vlasnik, utjecati na smanjenje dobitka Ine prilikom formiranja cijena eurosupera 95, goriva koje Ina u najvećem dijelu uvozi od MOL-a, a ne proizvodi u svojim rafinerijama. Kako su građani, zbog toga što eurosuper 95 nije bio puno skuplji od supera 95, te da bi zaštitili svoje automobile, počeli mnogo više koristiti kvalitetnije i skuplje gorivo, u Ini se "upalio" crveni alarm. Naime, ako se takav trend nastavi, Ina neće moći prodati super 95 na tržištu, iako njezini čelnici tvrde da cjelokupnu proizvodnju super 95-ice mogu prodati izvan Hrvatske. Ali ta priča nije uvjerljiva, jer Ina visokosumporno gorivo više ne izvozi u SiCG, sve manje u BiH zbog propisa tamošnje države, u Sloveniji je s 80 posto pala na nekoliko postotaka, u Mađarsku sve manje izvozi, kao i u ostale zemlje.
U takvoj situaciji, a kada Vlada ne želi smanjivati trošarine na naftu, moralo je doći do promjene politike cijena supera 95 i eurosupera 95, ali Ina i Vlada su to pokušali provesti kao da se politika cijena nije promijenila. Sada je sve izišlo na vidjelo i u Ini su priznali kako su do 20. travnja ove godine branili cijenu eurosupera 95, a od 20. travnja supera 95. Sada samo još Vlada treba reći zbog čega je, i nakon što je uvidjela o čemu je riječ, nastavila braniti novu cjenovnu politiku, kao da se ništa nije promijenilo. Nafta je strateška roba i svako "igranje" s njom mora biti vrlo oprezno, ili će se onaj tko se naftom igra, od nafte i "opeći". Uskoro ćemo, možda već u četvrtak prijepodne, nakon sastanka premijera Ive Sanadera i uprave Ine, vidjeti tko je "izgorio" u ovoj priči.